Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Hlavolamy

Ako si vybrať hlavolam?

Mechanické - trojrozmerné hlavolamy ďalej už len "Hlavolamy" sú obyčajne rukou manipulovateľné objekty, ktoré máte rozložiť, zložiť, upraviť, preusporiadať alebo inak presunúť z jedného stavu do druhého.

Pojem hlavolam môžeme rozdeliť na tri základné skupiny a tak Vám pomôcť zamerať sa na:

  • "Trojrozmerné" hlavolamy pre mechanické predmety, s ktorými je potrebné sa zaoberať určitým spôsobom, aby sme problém rozlúštili. Túto kategóriu nižšie viac preberieme.
  • Hlavolam v písomnej podobe, úloha kedy nepotrebujete mať v ruke niečo konkrétne ale len textové, slovné, obrázkové alebo inak zadané hlavolamy. Potom hľadajte u nás na Heureke v sekcii kníh pod pojmami hádanky, rébusy, krížovky alebo pod špecifickým názvom ako je SUDOKU či KAKURO. 
  • Pod hlavolamom si ľudia tiež veľmi často predstavujú dvojrozmerné teda tľapkaté Puzzle (z anglického výrazu "hlavolam" s nemeckou výslovnosťou "pucle") potom nehľadajte pod výrazom hlavolam ale radšej puzzle. Ak chcete vidieť aj niektoré variácie puzzlí môžete prehľadávať pod názvom "Puzzleball" či "Puzzlepyramid" alebo ďalšie chránené meno.

 

Čo si všímať pri nákupe?

Obtiažnosť

Určite tušíte, že vybrať dva zahnuté klince od seba je pravdepodobne zložitejšie ako zložiť Rubikovu kocku 5x5x5. Alebo možno chcete potrápiť svojho inteligentného kolegu tým skoro najzložitejším. Potom si všímajte obtiažnosť uvádzanú na výrobku. Zvyčajná stupnica je od A - najľahšie do E veľmi ťažké alebo jedna hviezda po šesť. Alebo číselné. Zvyčajne to znamená že jedna alebo dve sú jednoduché a cvičné riešiteľné v minutách , tri alebo štyri je zvyčajná obtiažnosť riešiteľná v hodinách a päť šesť by sa malo riešiť niekoľko dní. Pozor, pokiaľ je obdarovaný už "znalec" obtiažnosti sa uňho obyčajne líšia a to všetko zvyčajne rieši v minútach. Pozor klasifikácia obtiažnosti nemá zjednotenú normu a tak sa väčšina výrobcov snaží vyrábať hlavolamy so značkou "veľmi ťažký" bez ohľadu na to, čo je v obale.

Neriešiteľné hlavolamy

Z času na čas sa na trhu objavujú neriešiteľné hlavolamy. Môže sa objaviť kvôli čisto komerčnému zviditeľneniu hlavolamu alebo je zle vyrobený hlavolam. Výnimkou môže byť hlavolam Neriešiteľný číslo 13 drôtový od Jerry Slocuma, ktorý naozaj nemá riešenie a slúži ako "trik" a ETERNITY II - kde je za riešenie vypísaných 2 milióny dolárov.

Umenie

Jedným z aspektov pri výbere hlavolamu je tvar a vzhľad. Vedzte, že pokiaľ chcete stráviť s hlavolamom niekoľko hodín je nutné, aby hlavolam vypadal pekne, mal kvalitné opracovanie a nehrozilo jeho poškodenie čistou manipuláciou s ním. Nezabudnite aj na to, že u obdarovaného by mal hlavolam ležať na čestnom mieste a preto krásny kovový hlavolam typu ISIS zaujme, drôtový hlavolam pravdepodobne nikdy nemôže zaujať jeho miesto.

Vzdelanie

To, že riešiteľ nikdy nevie, ako hlavolam vyriešiť keď ho dostane (inak by to nebol hlavolam) pomáha hlavolam oveľa viac rozvoju deduktívneho myslenia než čokoľvek iné. Hlavolamy zostavujú najlepší matematici a tvorcovia osobnosti a sú ideálne na tréning mozgu v každom veku.

Odporúčaný vek

Pri výbere hlavolamu majte na mysli, že mechanické hlavolamy pre deti mladšie ako 5 rokov neexistujú. Od 6 rokov je dobré deti zoznamovať s hlavolamami nižšej zložitosti, ktoré nevyžadujú takú mieru manipulácie, čo spĺňajú jednoduchšie hlavolamy od firmy HANYAMA. Ak deti uspejú s riešením, môžete prejsť okolo 9 roku na hlavolamy vyžadujúce dlhšiu dobu aj väčšiu mieru manipulácie a koordinácie, tu odporúčame napríklad Ježka v klietke. Od 12 rokov môžete vašich potomkov zahrnúť všetkým. Je to napríklad ideálny čas začať trénovať Rubikovu kocku, aby sme sa potom stali v 18 rokoch majstrami. Ak vyberáte hlavolamy pre starší vek, tak dbajte na obtiažnosť - skôr ťažší, obtiažnosť a vzťah ku koníčkom obdarovaného. Hlavolam na fľašu s fľašou, zamknutá golfová loptička alebo hlavolam AMOUR sú dary, ktoré obdarovaného určite oslovia.

Riešenie

Nechcite od dodávateľa riešenie, len inštrukcie, čo máte s hlavolamom robiť, aký je cieľ. Dobrí predajcovia vedia dodať návod alebo nápovedu. Ale prosím potrápte sa chvíľku s hlavolamom.

Cena

Vzorec by sa dal zhrnúť jednoducho: Materiál + prevedenie + dostupnosť + značka = cena.

Rozdelenie podľa materiálu:

Plastové

Tie určite patria do kategórie najlacnejších a neočakávajte žiadne super kvalitné prevedenie. Ten istý výrobok môžete zohnať v značkovom a neznačkovom prevedení. Samozrejme neočakávajte, že magická kocka za 1,35 Eur pôjde rovnako dobre ako Rubikova kocka za 14 Eur. Ale v tomto prevedení zoženiete veľa krásnych príveskových hlavolamov do 2 Eur alebo pekných plastových krížov okolo 4 Eur. 

Spolu s objavom Rubikovej kocky v roku 1980 boli vzkriesené zložitejšie plastové hlavolamy a tak teraz existuje veľa priestorových rotačných hlavolamov v cenách okolo 40 Eur, ktoré bývajú s menšími problémami dostupné aj na českom trhu.

Kovové

Tu skutočne záleží na prevedení a kvalite materiálu. Drobné drôtové či drôtikové hlavolamy kúpite od 1 Eura do 6 Eur. Drôt sa ohýba pomocou jednoduchých nástrojov a nečakajte žiadne vzhľadové klenoty. Účelom hlavolamu typu srdiečko, skrútené klince či klasické putá je zabaviť vás na krátku chvíľu.
Kováčske - ťažšie hlavolamy sú ozdobou akéhokoľvek krbu či kvalitnej zbierky. Pre kvalitu je veľmi podstatné či sú výrobky kované za studena (je viac vidieť údery kladiva) či za tepla (prevedenie je hladké) na dokončenie. Zvyčajne sú napríklad zo sadze alebo aj pozinkované, poniklované alebo pochrómované. Výrobok je tiež možné natrieť komaxitovou farbou (farbou zapečenou za tepla). Na zhotovovanie zložitejších výrobkov sa používa laserové rezanie. Ceny výrobkov v tejto kategórii sú nad 8 až 40 Eur.
Moderné technológie spôsobili, že kovové výrobky nemusíte sústružiť či kovať, ale sú len odlievané. Tu hľadajte pod názvom CAST hlavolamy (CAST Puzzle).

Drevené

Môžete rozdeliť podľa typu dreva a kvality opracovania. Drevo, ktoré má od seba rozsadené letorosty trpí veľkým vysychaním a práci za tepla či studena. Potom jednoznačne víťazia tvrdé drevá a tropické ako je eben, palisander, amarant. 
Nižšia drevená trieda je z brezy, lipy, smreku, topoľa a podobných svetlých driev, kde kvalita dreva a dokončenie odpovedá cene. Tieto hlavolamy sú dobré pokiaľ nevyžadujete veľkú presnosť a očakávate ich rýchle využitie (darček pre menej významných partnerov, detská hračka).
Stredná trieda stojí v priemere 25 Eur. Drevo je opracované do väčších detailov. Hlavolam je designovo pekný a pre laika nerozoznateľný od vyššej triedy. Drevo tu použité patrí do triedy dobre spracovaných, ale nejedná sa o tropické drevo vyššej kvality.
Vyššia trieda je s priemernou cenou okolo 100 Eur. Drevo je výlučne tropické, všetky hrany spracované a design hlavolamu je excelentný. Gule rozpadajúce sa na diely, Japonské tajné skrinky.

Ostatné

Na spracovanie myšlienky hlavolamu sa dajú používať drahé kovy a potom sa jedná viac o šperk ako o hlavolam (hlavolamové prstienky). Ďalšou kategóriou sú porcelánové (nádoby na pitie), kameninové, mramorové, živicové hlavolamy, ktoré sa objavujú ako raritky a zvyčajne len podčiarkujú prirodzenú krásu designu hlavolamu. V Egypte môžete nájsť hlavolamy z ťavej kosti. Slonovina sa stala materiálom pre veľmi kvalitné nemožné objekty a niektoré z hlavolamov obsahujú aj tekutiny.

Základné rozdelenie mechanických hlavolamov:

1) Skladacie hlavolamy

2) Rozkladacie hlavolamy

3) Hlavolamy z rozkladajúcich sa dielov

4) Vyberacie hlavolamy

5) Preskakovacie, presúvacie či otáčacie hlavolamy

6) Zručnostné hlavolamy

7) Nádoby (Poľovnícka holba)

8) Strácajúce sa hlavolamy

9) Prekladacie hlavolamy

10) Nemožné objekty

11) Ďalšie

 

Autor článku: obchod hryahlavolamy.cz

 

Porovnať hlavolamy