Ako vybrať hlavolam?

Často si lámete hlavu nad rébusmi, máte radi zamotané logické hádanky alebo len neviete čo s rukami v preplnenom vlaku? Vyskúšajte nejaký z preverených hlavolamov. Nech je to stará známa rubikova kocka alebo japonské záludné hlavolamy. Pri ich riešení nielen udržíte hlavu vo forme a posilníte svoju priestorovú predstavivosť, ale aj kreatívne využijete voľný čas. Hlavolamy sa líšia obtiažnosťou, konštrukčným riešením aj vzhľadom.

Často si lámete hlavu nad rébusmi, máte radi zamotané logické hádanky alebo len neviete čo s rukami v preplnenom vlaku? Vyskúšajte nejaký z preverených hlavolamov. Nech je to stará známa rubikova kocka alebo japonské záludné hlavolamy. Pri ich riešení nielen udržíte hlavu vo forme a posilníte svoju priestorovú predstavivosť, ale aj kreatívne využijete voľný čas. Hlavolamy sa líšia obtiažnosťou, konštrukčným riešením aj vzhľadom.

Doba čítania 7 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Otázky na začiatok

Pre koho je hlavolam určený

Pri výbere berte ohľad na vek a skúsenosti lúštiteľov. Ak vyberáte hlavolam pre deti riaďte sa odporúčaným vekom výrobku. Hlavolamy pre deti do 3 rokov neobsahujú malé časti a skôr sa jedná o didaktické hračky ako pestrofarebné labyrinty a jednoduché skladačky, ktoré navyše rozvíjajú aj jemnú motoriku. S rastúcim vekom sa hlavolamy postupne stávajú zložitejšími a obsahujú aj menšie súčiastky. U hlavolamov pre dospelých rozhoduje hlavne skúsenosť dotknutého a stupeň obtiažnosti, o ktoré sa budeme v texte ďalej zmieňovať.

Hlavolam ako darček

Pre hravé jedince budú hlavolamy skvelým a možno aj nečakaným darčekom. Starším deťom vyberajte sprvu jednoduchšie hlavolamy, ktoré ich hneď neodradia svojou zložitosťou, u dospelých sa riaďte ich záľubami aj štýlom. Môžete ich prekvapiť originálnym darčekom v podobe tajomnej skrinky, do ktorej ukryjete darček. Dotyčný sa k nemu potom musí logickými postupmi prepracovať. Podobne zákerné budú hlavolamy fľaše, do ktorých umiestnite darčekové víno a uzamknite ho v špeciálnom puzdre. Milovníkov japonského štýlu môže potešiť elegantná sada japonských rébusov a rozpojovacích hlavolamov.

Základné rozdelenie hlavolamov

Zostavovacie

Magnetické guľôčky

Klasický zostavovací hlavolam vyzerá na prvý pohľad jednoducho, môže ale potrápiť aj skúsených jedincov. Balenie obsahuje zhruba od 200 do 500 silných neodymových guľôčok, ktoré zoskupujete do rôznorodých priestorových objektov. Guľôčky pritom vytvárajú silné magnetické pole, vďaka ktorému môžete rozvíjať svoju kreativitu aj jemnú motoriku.

Tangram

Podobne ako puzzle sa pôvodom čínska hra tangram zostavuje z niekoľkých dielikov do jedného obrazca. Tradičné tangramy sa vyrábajú z dreva, keramiky, ale aj plastu a peny, také sú potom ideálne pre deti. Obdobu tangramu majú drevené hry Tetris, ktoré kopírujú úspešnú počítačovú hru.

Hlavolamy so zápalkami

Nielen priestorovú predstavivosť, ale tiež zručnosť preverujú obľúbené hlavolamy so zápalkami. Balenie väčšinou obsahuje krabičku s pevnými zápalkami a kartičkami. Na kartách nájdete zadania s výsledným obrázkom, ktorý musíte pomocou zápaliek vytvoriť.

Zostavovacie hlavolamy zlepšujú priestorovú pamäť aj zručnosť

Rozkladacie

Japonské Hanayama hlavolamy

Medzi prototypické rozkladacie hlavolamy patria tie z japonskej produkcie, konkrétne značka Hanayama založená v roku 1933, ktorá sa preslávila svojou pozinkovanou sériou Cast. Jednotlivé hlavolamy sú rozdelené do šiestich obtiažností, v ktorých sa rozkladajú jednotlivé časti a opäť zostavujú do originálneho obrazca.

Rozpletacie

Ježko v klietke

Zamotaný a dnes už kultový hlavolam vyžaduje sústredenie, istú zručnosť aj logickú úvahu. Hlavolam pozostáva z ostnatej guľôčky uväznenej za mriežkou. Úlohou je guľôčky (ježka) dostať von. Na trhu sa dnes dajú zakúpiť aj iné objekty, ktoré sa vyťahujú na základe rovnakého princípu. Existujú tiež skrutkovací ježkovia v klietke, do ktorých možno niečo ukryť. S týmto nápadom údajne ako prvý prišiel český spisovateľ a skaut Jaroslav Foglar.

Povrázkové hlavolamy

Namiesto ježka vyslobodzujete povrázok pretiahnutý kovovým labyrintom, dierovanou doskou alebo celou sériou objektov. Hlavolamy pozostávajúce z povrázku sú vhodné aj pre deti a pomáhajú rozvíjať nielen zručnosť, ale aj koncentráciu a trpezlivosť.

Rozpletacie hlavolamy vám koľkokrát nedajú spať, kým sa vám nepodarí vymyslieť správny postup

Premiestňovacie

Rubikova kocka

Mechanický hlavolam fungujúci na rotačnom princípe má za cieľ farebne zoskupiť políčka na kocke tak, aby mala každá stena svoju farbu. Klasická Rubikova kocka 3 × 3 × 3 patrí medzi najobľúbenejšie verzie. Čím viac políčok, tým je hlavolam zložitejší, preto sa môžete stretnúť aj so 4, ale aj 17 poliami.

Bludisko

Najčastejšou úlohou labyrintov a bludísk je premiestnenie kovovej guľôčky alebo prútika cez prekážky až do cieľa. K ich vyriešeniu je potrebná zručnosť, trpezlivosť a mnohokrát aj rýchle reakcie. Labyrinty vyrábané v priestorovom prevedení sa označujú ako 3D. Guľôčka sa tu pohybuje vo viacerých rovinách. Originálnym darčekom bude bludisko s peniazmi, ku ktorým si bude musieť obdarovaný nájsť cestu.

  • Vajce - hlavolamy v tvare vajca skrývajú vnútorný labyrint, ktorým musíte pretiahnuť prútik. Ďalšou formou sú rozkladacie vajcia, ktoré sa zameriavajú na priestorovú predstavivosť riešiteľa. Musíte ich rozložiť a zase späť zložiť.

  • Hviezda - priestorový hlavolam, ktorý precvičuje ako logické myslenie, tak zručnosť, trpezlivosť a motorické zručnosti. Princípom je väčšinou rozkladanie alebo skladanie hlavolamu v tvare hviezdy.

Na čo sa zamerať

Obtiažnosť

Zložitosť hlavolamu sa posudzuje podľa počtu krokov nutných k vyriešeniu a ich možnými kombináciami. U niektorých obtiažnych môže lúštenie zabrať aj niekoľko dní. Úroveň zložitosti nájdete v popise produktu a často sa uvádza v 9 stupňoch. Čím vyššie číslo, tým vyššia obtiažnosť. Začiatočníkom odporúčame zložitosti 3-4, naopak skúseným hlavolámarom vyberajte obtiažnosť 6 a viac. Treba však dodať, že daná stupnica nevychádza zo zjednotených noriem a mnohí výrobcovia radi obtiažnosť hlavolamov zveličujú. Niekedy sa namiesto čísel používajú hviezdičky.

Materiál

Drevené hlavolamy

Hlavolamy vyrobené z dreva pôsobia tradične a skvele zapadnú do vášho interiéru. Lacnejšie jednoduché modely sa vyrábajú z mäkkého brezového, lipového a smrekového dreva, ktoré sa ľahko opracováva. K najdrahším a zároveň najprepracovanejším patria hlavolamy z tvrdých exotických driev, ako sú eben, palisander alebo amarant. Príkladom takýchto hlavolamov sú japonské tajné skrinky, ktoré môžu mať povrch vykladaný mozaikou z rôznych druhov dreva a na prvý pohľad pripomínajú malé umelecké diela. Budú preto tiež luxusným darčekom, ktorý poteší aj zberateľov.

Bambusové hlavolamy

K obľúbeným prírodným materiálom na výrobu hlavolamov radíme leštený bambus. Je pevný aj dostatočne odolný voči mechanickému poškodeniu. Hlavolamy z bambusu sú ľahké, hladké a majú krásnu farbu aj živé vzory.

Hlavolamy z prírodného materiálu pôsobia tradične a skvele doplnia tiež interiér bytu

Kovové hlavolamy

Kovové hlavolamy môžu byť celkom jednoduché a na prvý pohľad pripomínajúce obyčajné klince alebo drôty. Nájdete medzi nimi aj dokonale prepracované skvosty, ktoré neurazia ani čoby bytové dekorácie. Medzi kvalitou a zložitosťou prevedenia kovových hlavolamov sú značné rozdiely. Pokročilé hlavolamy, pri ktorých sa vyžaduje úplná presnosť, sú vyrezávané laserom.

Kovové hlavolamy sa líšia kvalitou spracovania aj drobnými detailmi

Hlavolamy z plastu

Plastové modely sú veľmi ľahké a patria k tým najlacnejším. Výnimku tvoria labyrinty v guli a veľké Rubikové kocky, ktoré môžu mať až 17 × 17 × 17 polí. Bežné plastové hlavolamy patria skôr k tým jednoduchším, u ktorých sa predpokladá rýchla doba vyriešenia. Veľkou výhodou plastových hlavolamov je ich ľahká údržba.

Kvalita spracovania

Materiál, kvalita a presnosť spracovania veľmi ovplyvnia obstarávaciu cenu. Drahšie modely sú väčšinou lepšie opracované, pýšia sa dokonale vyhladenými detailmi a dielmi, ktoré do seba skvele zapadajú. Niektoré sady môžu mať dokonca zberateľské hodnoty, a to predovšetkým tie japonské od tajomných skriniek po lesklé špirály.

Zaujímavosti

  • Okrem mechanických hlavolamov existuje celý rad obrázkových a knižných - krížovky, sudoku, osemsmerovky a podobné rébusy.

  • Najväčší model Ježka v klietke bol skonštruovaný v roku 2017 na počesť Jaroslava Foglara a možno ho nájsť v Pelhřimovskom múzeu Zlaté české ručičky. Klietka s ježkom je vysoká 1,10 m.

  • Obľúbené guľôčkové bludisko v 3D prevedení sa nazýva Perplexus.

  • Súťaženie v skladaní Rubikovej kocky sa nazýva speedcubing. Jedným z najúspešnejších súťažiacich je Američan Max Park, ktorý Rubikovu kocku 4 × 4 × 4 zložil za 21 sekúnd.

  • História hlavolamov siaha až do starovekého Egypta a Ázie, kde sa rôzne formy mechanických logických hračiek objavovali naprieč celou spoločnosťou.